Sunday, August 30, 2015

Temizlik

 Halikarnas Balıkcısı Bodrum'a sürüldügünde kalacagı eve yerleşir. O yılların Bodrum'u şimdikilerin hayal edemeyecegi bir yerdir. Zaten sürgün yeri olarak secilmesinden bellidir.
Balıkcı günlerce at sırtında yolculuk yaparak ulaştıgı bu yaban yerde nihayet kalacagı eve yerleşince bir oh der. Önce bahcedeki kuyudan su cekmeye başlar kovalarla. Bu suyla avlunun kayrak taşlarını yıkar, yıkar, yıkar. Bir ferahlamadır bu.Hangi kitabındaydı hatırlayamadım ama kendisi bunu cok guzel anlatır.
Niye bunu anlatarak başladıgımı bilmiyorum ama bir süredir hem Aslı hem ben eşyaları azaltarak evlerimizi ferahlatıyoruz. Ben önce zorunlu olarak alt kata bir yerden su geldigi icin nemlenen kitapları kurtarmak, elden gecirmek ve dagıtmakla meşgulum. Amatör balıkcılıktan Abdulhamit'in yatak hayatına kadar acaip bir genişlikte toplanmış kitaplar; gencligimiz, gecmisimiz,biz. Şaka degil 40 yıldan fazla iki meraklının habire merak edip aldıgı, okudugu, bir kısmını okumadıgı , bir kısmını obje olarak sevip sakladıgı kitaplar bunlar. Ne güzel, ne güzeldi.
Konu acılmışken cocukların başucumdayken gözümden uzaklaştırdıgı ;  Halis'in son okumakta oldugu kitapları da konuldukları  yerden buldum. Bunları yazıyorum.
Suat Derviş -Liz Benmoaras
Bir Kez Daha -Aslı Erdogan
Fausto Zonaro'nun Hatıraları ve Eserleri-Zonaro
Ege'de Kurtuluş savaşı Başlarken  Hasan Tahsin-Nurdogan Tacalan
Bir Fotografın Uzun Hikayesi- Beşir Ayvazoglu
Ankara'da Gölge Oyunları-Bulent Orakoglu
Hece dergisi Turk Öykücülügü özel Sayısı

1 comment:

  1. Happy New Year to Halis, Figen and the girls,
    from Jimmy.

    ReplyDelete