Wednesday, December 8, 2010

Biraz ara verdim/ Taking a break

Herşeye, üzülmeye, sokaklarda gezmeye, hastane yollarına, alışverişe, sergi projesine, bahce bakımına vs. Dizim iyileşinceye kadar böyle, daha 5 buçuk hafta var ve her işte bir hayır vardır demek ki.

Bugün Milliyet Gazetesinde bir haber vardı, başka haber sitelerinde de okudum. "Istanbullu Rumlar Geriye Dönmek İstiyor" başlığı altındaki haberde bazı çekinceler giderilirse memleket özlemi çeken Rumlar'ın dönmeyi arzu ettiği yazıyordu. Halis bunu yıllarca dile getirdi. Türkiye Yunanistan Dostluk Derneği 'ndeki çalışmaları sırasında bu öneriyi basında da yapmıştı. O yüzden bu haberi okuyunca anmak istedim, okusam duyar mi?


From everything, from being sad, from strolling in the streets, the hospital road, shopping, the exhibition, gardening etc. Until my knee heals, this is the way. There is five and a half weeks. Everything happens for a reason.

Today's Milliyet newspaper had a news story which I also saw on other news sites. Under the "Istanbul's Greeks Want to Return" title, the story talked about homesick Greeks' wish to return to their motherland if certain points of contention are met. Halis talked about this for years. During his work at the Turkish Greek Friendship association, he even voiced this suggestion in media. This is why I remembered him reading this story. Will he hear if I read it?

No comments:

Post a Comment