Saturday, November 27, 2010

Halis'i çok özledik/ We miss Halis very much

Bugün uzun bir aradan sonra Hatice Karaca, sevgili görme terapistimiz, Halis'i ziyarete gitti. Sonradan bana anlattığı izlenimleri gayet olumlu; kilo aldiğını, onu dinlediğini ve birgün mutlaka daha iyi olacağını düşündürdüğünü söyledi.

Bizi ne kadar algıladığı konusunda kesin birşeyler söylemek zor. Bir süre dinler gibi olup sonra uykuya dalıyor ve ardından daha bir toparlanıp dinlemeye başlıyor. Ama emin olduğum bazı şeyler de var. Mesela, "Füsun oğlanı getirsin mi, istiyor musun bana gözünle işaret ver" diye sordugumda kısa ama net bir şekilde gözlerini kapatıp açtı. Her zaman tepkilerini izleyen olarak refleks değildi bu seferki. Kardeşimin 2 buçuk yaşındaki oğluna çok düşkündü Halis. Hastalanmadan kısa bir süre önce onu rüyasında büyümüş, yirmili yaşlarında görmüş ve cok etkilenerek anlatmıştı.

İşte böylece yuvarlanıp gidiyoruz. Hergün atölyeye gidiyor ve daha cok resimle uğraşıyorum artik. Bu cumartesi akşamüstü, gemileri durduran lodos Ortaköy'den şahane görüntüler sunuyor.


Today, after a long time, Hatice our dear vision therapist came to visit Halis. Hatice told me that she had positive impressions of his current state: he has gained weight, he appeared to listen to her. Hatice thinks that his condition will definitely improve one day.

It is hard to say something about how much he is conscious of us. He appears to hear us for a while and then falls asleep, then livens back and listens to us again. But there are certain things I am sure of. For example, when I asked him "Do you want Fusun to bring the boy? Give me a sign with your eyes", he opened and closed his eyes in a quick, but sure way. This did not appear to be a reflex to me, as someone who constantly observes his reactions. Halis adored my sister's two and a half year old son. A short while before he became sick, Halis had dreamt of Memo as a grown up, a twenty something. He was so taken by this dream and told me about it excitedly.

This is how life goes. I go to my studio everyday and paint more. This afternoon, the lodos wind stopped the boats and ferries on the Bosphorus and caused very interesting views.

No comments:

Post a Comment