Thursday, August 12, 2010

Son Günlerde/ Lately


Son günlerde iç çekme ve öksürükten dolayı rahat değil. Sebebini araştırıyorlar. Önemli birşey çıkmaz umarım.

NTV Tarih Dergisi promosyon olarak cumhuriyetin 10. yılı dolayısıyla S. Yutkevic'in yaptığı Türkiye'nin Kalbi Ankara filmini vermiş son sayısında. Bütün olarak hiç görmemişim, çok ilginç bazı açılardan. Halis'e de dinlettik çünkü marşlar falan hafızada yer etmiş olmalı.

Amerikalı ressam arkadaşımız Lee Garrison'ın da bir DVD'si ara sıra seyredilenler arasında. Lee nihayet bir web sitesine sahip oldu da resimleri görülebililiyor. Halis'le arkadaşlığı çok eskiye dayanıyor. Bu yüzden Lee'nin sen şakrak sesi, konuşmalarının tınısı, hiç de yabancı gelmez. Bir iki yıl once Lee Halis'in bir portresini yapmak istedi. Uzun uzadıya planlamalardan sonra nihayet bir Amerika seyahatinde Boston'a uzanıp Lee'nin sehpasının önüne oturdu. Birkaç seans çalışmaya rağmen resim bitmemiş, ressam daha sonra yeniden başlama kararına varmış.LATELY Halis has not been all that comfortable because of sighs and coughs. The doctors are looking into the reasons. We hope that it's not something serious.

The latest issue of NTV's History Magazine came with a complimentary copy of Sergei Yutkevich's film ANKARA -SERDCHE TURKIYE (Ankara, The Heart of Turkey) released on 10th anniversary of the Republic. I had never seen it in full. It is very interesting from so many angles. We also made Halis listen to it. The military songs may sound familiar to him.

Another DVD that we sometimes show Halis is our American friend Lee Garrison's. Lee finally has a website that shows a selection of her works. She is a very old friend of Halis'. This is why we think he will find her joyous voice, her tone very familiar. A few years ago Lee wanted to make a portrait of Halis. After years of planning, Halis finally made it to Cambridge and sat in front of Lee's easel during one of our US trips. After a few sessions, the painting never finished and the painter decided to restart the piece.

No comments:

Post a Comment