Friday, July 31, 2009

Ari Bey der ki.../Dr Ari says

Geçen gün nörölog doktorumuz Ari Boyacıyan'dan güzel bir cümle daha duyduk. Az ve öz konuşan Ari Bey, rutin muayenelerinden birinde, Şule'ye 'Çok iy, çok iyi demiş.' Ertesi gün aynı şeyi anneme de tekrarlayıp ufak ilerlemeler gördüğünü söyledi. Tabii bizler artık bu tarz ilerlemelerin ille de devasa değişim anlama geşmediği konusunda tecrübeliyiz. Havalara zıplayıp şampanyalar açmadık. Ama ister istemez sevindik. Annem de zaten ufak değişimler olduğunu, babamın kısa süreli komutlara uyabildiğini (Örneğin 'Beni duyuyorsan gözünü aç ve kapa' deyince çok hafif çoook cılız bir hareketle bunu yapabiliyor) söylüyor. Ve bu tabii ki çok önemli. Bu ilerle me aslen annemin (Şule'nin de yardımıyla) Defne'nin Amerika'dan gönderdiği Komadan Uyandırma Programı'nı uygulamasıyla oldu.

The other day, we heard another slightly hopeful sentence from our neurologist, Dr. Ari Boyaciyan. During one of his routine visits, he told Sule, "Very good. It is looking good." And repeated that to Mom the next day, saying he saw some improvement. Of course we are very very cautious at this point and do not jump up and down the way we used to in the beginning. But Mom also thinks he can momentarily follow tiny tiny commands ("close open and your eyes if you hear me") and this is very great. All this largely thanks to her (and Sule's)efforts to implement the coma awakening program that Defne found in the States.

1 comment:

  1. 'cok onemli' indeed (sorry, don't know how to do the Turkish letters); but what did he mean exactly, what was his basis? Ask him next time. Still this sounds excellent. Keep up the good work. Jimmy.

    ReplyDelete