Saturday, June 6, 2009

Spasms

Babamın beyin dışında tüm vücut fonksiyonları gayet iyi seyrediyor. Bizler 'Aman nazar değmesin' havasındayken bu hafta hafta maalesef sıradışı spasmlar yaşamaya başladı. Bunu okuyunca hemen panik olmayın çok kötü bir şeyden söz etmiyorum. Ama kolları ve özellikle bacakları kasılıyor. Bazen bacakları o kadar kasılıyor ki hareket ettirmek mümkün değil. Sanki vücudun bütün gücü bacaklarda toplanıyor, çelik gibi oluyorlar. Hatta geçenlerde babam uykusunda bacak bacak üstüne atmıştı. Ben ayaklarını düzeltmeye çalıştım ama sonra vazgeçtim. Bütün gücümle o bacağı diğerinin üzerinden kaldıramadım.

Neyse bu hafta bu kasılmalar artınca doktorlar Lioresal diye yeni bir ilaca başladıdılar. Anladığım kadarıyla bu güçlü bir kas gevşetici ve ilk günlerde babamı biraz uykulu yaptı. Ama Doktor Ari Boyacıyan, zamanla bünyenin buna alışacağını ve uyku durumunun olmayacağını söylüyor. Peki bu kasılmalar neden oluyor? Ari Bey'e göre bu beklenen bir durum. Bir anlamda beyinceki hasarın bir yansıması ve bu dönemde artmasınn nedeni beyin br şekilde kendini reorganize etmeye çalışıyor, bunu yaparken de değişik şeyler deniyor.

Ama babam şu aralar rahat ve sakin görünüyor.

SPASMS -- We have been lucky over the past few months in the sense that, with the exception of the brain, Dad's body is functioning perfectly well. He is in good shape, maybe better shape than he was for a long time. Knock on wood. But of course the damage in the brain is affecting things and this week we have seen one of the unwanted outcomes. For some reason, this week he started having spasms in this legs and arms. I dont't want to scare anyone here. By spasms I mean his twitches his arms and his legs get sooo stiff that you cannot even move them. (A few days ago he put one leg over the other, kind of sitting cross-legged during his sleep. I tried to put one leg down and it was IMPOSSIBLE to move it. So stiff. I gave up)

Anyways doctors have started a new drug called Lioresal to deal with these spasms, that have increased noticeably this past week. It sounds like a powerful muscle relaxer and has made Dad kind of sleepy. But Dr Ari Boyaciyan says that this effect is temporary and when his body adjusts he will no longer feel sleepy.

So what are the spasms all about? It is, according to Dr. Boyaciyan, an indication of the amount of the damage in the brain. Something that he had been expecting. It is essentially a sign that the brain is trying to reorganize itself, trying to re-allocate functions of the damaged parts, looking for ways to re-organize itself...

But Dad seems all right now. The muscle relaxer is working and he seems a lot calmer...

No comments:

Post a Comment