Thursday, June 25, 2009

Kokular/ Tastes

KOMADAN uyandırma programını (Defne daha önce blog yazmıştı) Halis uyanik oldugu zamanlar uygulayabiliyoruz. Ama tam tamına uygulamak zor.

Dün daha çok kokularla hatırlatma programına yoğunlaştık. Önce kahve (‘Hımmm, yemek üstüne az şekerli kahve ne güzel’ diyerek), ardından rakı (‘Hatırla beyaz peynir ve kavunlane güzel gider’) ve nane (‘Annenin yoğurt çorbası nanesiz olmaz’). Ardından nihayet her gün kullandığı traş losyonunu koklattım. Halis’in tüm bunları kokladığını, beyninin bir köşesinde bir kıvılcım yandığını hissettim. Bir de hiç sevmediği lavanta kokusu var ki onu bugüne sakladım! Tabii maksat tepki uyandırmak… sevdigi kadar sevmedigi kokularla da olur.

Ayrica cok az da olsa dondurma tadiyor ve zevk aliyor. Bugünlük bu kadar.
-- Figen


WE continue the Coma Recovery Program that Defne wrote about before when Halis is awake. But it is hard to administer it in its entirety.

Yesterday we focused on stimulation using scents. First coffee ("Hmmm, great to have a medium-sugared Turkish coffee after a meal"), then raki ("Remember this goes great with melon and feta cheese") and mint ("Your mom's yogurt soup always has a ton of mint"). At the end, I made him smell the after shave he used every day. I felt Halis taking in all these smells, and a lighting bolt going off somewhere in his brain. I saved the lavender scent which he hates for today. At the end of the day, the aim is to trigger a reaction whether with things he likes or dislike.

In addition, he tastes and enjoys a tiny bit of ice cream. That's it for the day
-- Figen

No comments:

Post a Comment