Wednesday, May 13, 2009

Küçük Defne... / A Little Defne...


Bu haftasonu babamı ziyarete gelen konuklardan biri, uzun zamandır görmediği Taylan Cemgil ve ailesiydi. Taylan, bizler için özel biri. Babam Taylan'ın babasını üniversiteden tanırmış. Küçük yaşta babası Sinan Cemgil'i kaybeden ve Almanya'daki annesi Şirin Cemgil'den uzakta yaşamak zorunda kalan Taylan, babaannesi Nazife Hanım ve dededi Adnan Cemgil'le büyüdü. İki kızı olan babam, kızları yaşındaki Taylan'da hep biraz erkek çocuk keyfini yaşadı. Hatırlıyorum bir keresinde ailecek Taylan'la Gümüldür'e gitmiş, giderken Bandırma vapuruna binmiştik. Seyahatte babam ve Taylan, büyük bir keyif içinde hep gemiler nasıl yüzer, arabalar nasıl çalışır gibi teknik meseleler konuşuyor, bol bol gülüyordu. Defne daha küçüktü ve Taylan ve ben ortaokul çağlarındaydık. Hayatta ilk ve son kez babamı kıskandığımı, Taylan'la arasındaki erkek erkeğe diyaloğun parçası olamadığım için burnumdan soluduğumu hatırlıyorum.

Neyse... gel zaman git zaman, Taylan büyüdü, gitar çalmayı öğrendi, koskaca adam oldu, üniversitelere gitti, bilgisayar mühendisi oldu, sonra doktoralar yaptı derken Aslı Cemgil'le evlendi. Uzun yıllar İngiltere'de kaldıktan sonra İstanbul'a taşındılar. Taylan Boğaziçi'nde hoca. Taylan ve Aslı'nın Defne isimde miniminnacık ama cin gibi bir kızları var. Tam bir lokum. Pazar günü ailecek babamı ziyaret ettiler.

Kim ne derse desin, Taylan'ın sesini duymak ve Defne'nin 'Çabuk iyileş' diye minicik elleriyle babamın elini tutması babamda gözle görülür bir heyecan yarattı. İstanbul'a hoşgeldin Taylan ve ailesi...

VISITORS- Among the people who visited Dad this weekend was Taylan Cemgil and his family. A little background here. Taylan is a very special person for our family. His Dad is a college friend of Halis. Taylan's parents were both politically involved people. He lost his Dad at a very young age and his mother Sirin had to live overseas in Germany through much of his childhood. So Taylan pretty much lived with his grandparents Nazife and Adnan Cemgil on the Asian side of Istanbul.

Dad was the proud father of two daughters but I always suspected that he felt a special bond to Taylan, undoubtedly thinking at times how much fun it would be to have a son. I remember one time we were all on vacation in on the Aegean coast and Dad and Taylan would spend hours talking about cars or engines. They were having a good time and believe it or not, I was jealous! 20 years later comes my confession -- that was the first and last time that I felt jealous of Dad and resentful for being a girl.

Taylan of course eventually grew up, got to be a big man, learned to play the guitar professionally, went to college, got to be a computer engineer, then grad school and finally got married to Asli Cemgil. After living in England for many years, the Cemgil family now live in Istanbul. Taylan teaches at Bogazici and the couple have an adorable daughter named Defne! She is a Turkish delight -- tiny but super smart and energetic. On Sunday, they came to see Dad.

Whatever they say about EEG, there is no doubt that Dad felt excited at hearing Taylan's voice and having Defne putting her tiny hands on his and saying "Get well soon." Welcome to Istanbul Taylan and family...

No comments:

Post a Comment