Tuesday, April 28, 2009

His Daily Routine / Günlük Rutin

Dad is in the advanced stages of vegetative state. He is still technically comotose and doesn't have full awareness, but can follow people and objects for short periods. He cannot respond, but most likely comprehends a lot. 

He is lying down in the hospital bed most of the day, but the staff are careful to make sure they change his position every 2 hours. His day starts with very gentle exercises for 20 minutes, designed to move his limbs so he doesn't move those muscles. At 11, they move him with a lift and put him on a wheelchair for half an hour. His eyes are on and off open throughout this. He can breathe on his own. A feeding tube provides nutrition. 

God knows Dad was overweight over the last few decades. The one good about all this is that he lost a lot of weight and looks very handsome!  

TÜRKÇE- Babam 'bitkisel hayat' diye tanımlanan medikal durumun üst seviyelerinde. Teknik olarak hala komada ve bu yüzden de bilinci tam yerinde değil. Ama insanları ve objeleri kısa sürelerle takip edebiliyor. Bir ay önce bu aşamaya geldi ve bu bizim için güzel. Aynı zamanda umut verici. Muhtemelen, sandığımızdan çok daha yüksek bir algılama gücü var. Ama beyin kendi vücuduna komut veremiyor. 

Günün büyük bölümünü hastanede yatarak geçiriyor. Yani Amerikan Hastanesi 5'inci kat. Hastane personeli, her iki saatte bir babamı döndürerek pozisyon veriyorlar. bunun nedeni yatak yaralarının olmasını engellemek. Bu konuda personel çok dikkatli. 

Günlük rutini hafif sayılabilecek bir egzersizle başlıyor. 20 dakika boyunca biri gelip kollarını bacaklarını hafifçe ornatıyor, büküyor. Bu sayede kasların erimesini engellemek mümkün olucak.  Saat 11 gibi ufak bir vince benzeyen bir aletle gelip babamı yataktan kundaktaki bebek gibi kaldırıyor, tekerlekli sandalyeye oturtuyorlar. Bu da oturma hareketini hatırlaması için önemli.  Bu esnada gözleri kah açık, kah kapalı oluyor. Kendi kendine nefes alıyor. Haliyle çok iyi. Beslenmesi içinse mideye giden bir tüp var. Gün boyu besin doğrudan mideye veriliyor. 

Babamı tanıyan hepimiz son yıllarda ne kadar kilolu olduğunu biliyor. Bu sürcin tek iyi tarafı, yıllardır başaramadığı kilo verme olayı oldu. Epeyi kilo verdi ve son derece yakışıklı duruyor! 

No comments:

Post a Comment