Thursday, April 30, 2009

Dr. Boyaciyan Ziyareti /Dr. Boyaciyan Visits

Amerikan Hastanesi nörologlarından Ari Boyacıyan, 21 Ocak'ta babamın komaya girdiği geceden beri yaşadığımız süreçte bizi hep doğru yönlendirerek ailecek güvenimizi kazandı. Şu safhada babamın vücut fonksiyonları arasında ters giden tek şey beyin, o yüzden de babama bakan doktorlar arasında en kritik iş nörologlara düşüyor. 

Herkesin 'Ari Bey' dediği Dr. Boyacıyan güleryüzlü, ama bir o kadar da gerçekçi konuşan bir bilim adamı. Bugün babamın odasına girerken ilk sözleri 'Duydum, duydum' oldu. Hemşirelerden dünkü gelişmeleri öğrenmiş, sevinmişti. Babamı muayene ettikten sonra 'Bunlar gayet iyi gelişmeler'  sözü, yüreğimize su serpti. 

Ari Bey'in dediği şu: Yavaş da olsa babamda ufak iyileşmeler ve kısa süreli takip var. Önemli olan bu ilerlemenin devam etmesi, durmaması. Bu trend devam ederse babamın şuuru açılma ihtimali her geçen gün artıyor. Ama, Ari Bey'in de hatırlattığı gibi, hiçbir şeyin garantisi yok. 

DR. BOYACIYAN VISIT - Neurologist Ari Boyaciyan from the American Hospital has been with us throughout our ordeal -- since January 21 when my Dad fell into a coma. We credit him with always giving us the most realistic outlook. Pretty much the only thing that is wrong with Dad is his brain, therefore the most critical task is with the neurologists. 

Dr. Boyaciyan, or "Ari Bey" as he is called by hospital staff, is a friendly doctor who is easy to talk with. (We find that with many of the doctors at the hospital, who have been sympathetic and helpful) . The moment he entered Dad's room today he said "Yes, yes, I have heard" regarding the crying and events yesterday.  He was very pleased. When Ari Bey said "These are very positive developments", it was music to our ears. 

What the doctor says is this: There are gradual improvements and short-term ability to follow things. The important thing is for this trend to continue. If this trend continues, the chances that he gain consciousness increases by each single day.  But as Dr. Boyaciyan reminds us, no outcome is guaranteed.  

No comments:

Post a Comment